Otevřený úl 2018

Když jsem poprvé viděl úl beze stěn u jednoho včelaře a v něm žijící oddělek, říkal jsem si, je to vůbec možné? V přírodě jsem sice zaznamenal několik takto volně žijících včelstev, ale většinou zimu nepřečkali. Po určitém odhodlání a zralé úvaze jsem osadil před několika lety pár oddělků do takto pojatých úlů. Prověří mi vitalitu a kondici včelstva v našich Gorolských podmínkách, anebo to zabalí s prvními většími mrazy? Všechny zimování zvládli výborně.

Sýkorky, myši a jiná škodná si včel v otevřeném úlu nevšímají. Na podzim jsem sice zaregistroval výskyt vos, ale pouze poletovaly kolem, žádná se přes hustě obsedající rámky nedostala.

Vyfocený oddělek byl vytvořen v červnu jako jednorámkový, s matečníkem před vylíhnutím z naší BV z Beskyd, rámková míra L1/1. Ošetřený při značení matek – konec června (ještě bez zavíčkovaného plodu) kyselinou mléčnou 15% a v období kolem Vánoc aplikován Varromed pokapem.


Včelstvo bylo v mezičase rozšířeno o nástavek prázdných rámku na volnou stavbu směrem nahoru a k dnešnímu dni je z 80% vystavěno 12 rámků L2/3 a zanesené medovicí, cca 15 kilo medu. Pokud bude snůška pokračovat, bude ještě rozšířen o 1 nástavek.