Včela Buckfast

„Buckfastká včela z Beskyd“,

které pracovně říkám světlá Kraňka, má 3 hlavní přednosti.

1. Nerojivost – což jde ruku v ruce s medným výnosem

2. Vitalita a dobré přezimování

3. Rovnoměrné kladení matek od března do září

ad. 1. Každý včelař ví, že včely mají tendenci se rojit. V našich podmínkách to bývá od půlky května cca 2-3 týdny. Jelikož mám v této době mnoho práce s chovem matek, rojení včel mi práci na včelnici značně komplikuje. Kraňka, se kterou mám zkušenosti ze své předešlé praxe, se rojí, když obsedá prostor ze 2/3, se včelou Buckfast tato starost odpadá. Proto je s oblibou chována profesionálními včelaři v zahraničí.

ad 2. V Německu hodnotí vitalitu včelstva podle toho, kolik je schopná včelí kolonie o velikosti např. 20.000 včel vychovat plodu. Čím vitálnější včelstvo, tím větší množství plodu vychová. Potvrdilo se mi, že včelstva začínají s plodováním později, ale dost intenzivně na to, aby využila první jarní snůšky v plné síle. Brzké plodování v našich podmínkách hodnotím spíše negativně, protože nejsou výjimkou mrazy pod – 10 stupňů na konci měsíce února.

ad 3. Včelstva plodují od března do září rovnoměrně a je nutné pohlídat si množství ponechaných zásob. Moje doporučení je minimálně 7kg. Včelstva mají vysoký počet létavek do pozdního léta a dokáží tak výborně využít pozdní snůšky třeba s jedle. S takových včelstev si vytvářím krásné záložní oddělky, které přečkají zimu ve výborné kondici, a kmenové včelstvo to nijak neomezí. V aktualitách najdete fotodokumentaci a popis jednoho takto vytvořeného pozdního oddělku.

Na závěr hlavních výčtu vlastností včely Bukfast je její mírnost. Aby se se včelstvem mohlo pracovat rychle a klidně za jakéhokoliv počasí, musí být mírná, nerozbíhavá na plástvech.