Včela Buckfast

Buckfastká včela z Beskyd – jak to vidím já

Největší včelařskou osobností dějin je dle mého názoru bratr Adam ( původním jménem Karl Kehrle). Je to právě on kdo stojí u zrodu včely Buckfast a po 70let vedl cílený plemenný výběr k ustálení těch nejlepších vlastností které požadoval. Za jeho úspěšnou prací se mu dostalo ocenění od anglické královny „Officer of the British Empire“ a uznání v dalších státech jako Německo a Švédsko. Buckfastká včela si získala velkou oblibu a stálé místo u dalších významných včelařů v Evropě, kteří se dál snažili zušlechtit unikátní vlastnosti v místních podmínkách. Buckfastká včela má několik linii a jsou hodně rozdílné. Naše linie a vlastnosti které preferuju jsou:

  1. Vitalita

Hodnotím spotřebu zásob během zimy, v jaké kondici včelstva vyzimujou a letovou aktivitu při nižších teplotách. Jak včelstva staví a množství pylu během roku. Jakou má včelstvo odolnost proti varooze a virům. Kolik je schopná včelí kolonie o velikosti např. 20.000 včel vychovat plodu. Čím vitálnější včelstvo, tím větší množství plodu vychová. Rovněž je pro mě důležitým kritériem kdy začínají včelstva v předjaří s plodováním a v jaké intenzitě. Včelstva nepodněcuji, nepodávám jim vodu ani jim nijak nepomáhám.  Brzké plodování v našich podmínkách hodnotím spíše negativně, protože nejsou výjimkou mrazy pod – 10 stupňů v půlce března. Nicméně zdravá a silná včelstva zvládnou využít první jarní snůšky v plné síle.

2. Nerojivost

Každý včelař ví, že včely mají tendenci se rojit a rozmnožovat. V našich podmínkách to bývá nejintenzivněji od půlky května cca 2-3 týdny. Jelikož mám v této době mnoho práce s chovem matek a oddělky, rojení včel mi práci na včelnici značně komplikovalo. Kraňské včelstva se kterými jsem měl zkušenosti z dřívějška, se chtěly rojit ikdyž obsedaly prostor ze 2/3. Dnes včely držím načerno na všech plástech, a až „tečou“ z úlu, rozšiřuju. 

3. Rovnoměrné kladení matek od března do září

Včelstva plodují od března do září rovnoměrně, intenzivně a je nutné pohlídat si množství ponechaných zásob. Moje doporučení je minimálně 10kg. Včelstva mají vysoký počet létavek do pozdního léta a dokáží tak výborně využít pozdní medovicové snůšky třeba s jedle. Včelstva jsou silná a několik plodových plástu odebraných do nových oddělků nemá na výkon včelstva žádný vliv.

4. Nerozbíhavost a mírnost

Včely při prohlídce mají dost své práce a pokud včelař pracuje klidně, nezajímá je. Včely sedí na plástech jak přibité. Na práce v produkčním včelstvu potřebuju cca 30 min. za rok. Několikrát jsem musel práci dodělat i v dešti. Proto musí být včelstva mírná a nerozbíhavá. Měli jsme kdysi včelstva i taková, že po medobraní nemohli sousedi 2 dny na zahradu. Někdo mi říkal že tyto včely donesou nejvíce medu, toto se mi nikdy nepotvrdilo. Dneska můžu říct, že už nás navštívilo pár set včelařů a práci se včelami hodnotili velmi příjemně.

Další nepravdy které slyším o Buckfastké včele jsou většinou tyto:

Ploduji celou zimu – ano, jsou i takové linie Buckfastké včely, ale takovou bych do naších podmínek nechtěl a takové by tu zimu v Beskydech nesli težce.

Křížením Buckfaských matek s jinými jsou včely velmi agresivní – toto se mi nepotvrdilo ani v generaci matek F4.

Na závěr bych rád uvedl, že tato Buckfastká včela se k nám dostala před vznikem plemenářského zákona !!